Kanał: Szczecin z drona

Metryczka

  • Widownia: 81079
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Arkadiusz Sielicki, Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

W granicach administracyjnych Szczecina znajdują się niewielkie fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” (m.in. z Jeziorem Szmaragdowym i rezerwatem przyrody „Zdroje”) oraz północnej części obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Dolnej Odry” , natomiast na południu miasto graniczy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry i jest otoczone przez 3 puszcze - Wkrzańską, Bukową i Goleniowską.

Szczecin zasłużenie cieszy się opinią "miasta zieleni". Mamy w sumie 16 parków, 93 zieleńce i prawie 5 tys. m2 kwietników. 

W południowej części Wałów Chrobrego znajdują się dwa potężne gmachy, w których swoją siedzibę ma Akademia Morska w Szczecinie. Pierwszy z budynków od strony południowej ma tynkowaną elewację oraz szczyty zdobione wazami. Powstał on w latach 1902-1905 według projektu Emila Drewsa. Jego pierwotnym przeznaczeniem była siedziba Krajowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czteroskrzydłowa bryła budynku zrealizowana została wokół czworobocznego dziedzińca. We wnętrzu zaprojektowano mieszkania służbowe i biura. Pierwotnie zdobione były boazeriami. Do dzisiaj zachowana jest reprezentacyjna klatka schodowa. 

W bezpośrednim sąsiedztwie Wałów Chrobrego usytuowany jest Park Żeromskiego. Powstał na miejscu dwóch cmentarzy: Francuskiego i Grabowskiego. Z powierzchnią 25 ha jest drugim co do wielkości parkiem Szczecina. Przeważają w nim drzewa liściaste, część z nich to prawdziwe okazy, z obwodem pnia ponad 300 cm. W Parku rośnie 177 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Z Parkiem Żeromskiego graniczy Plac Adama Mickiewicza. 3 maja 1960 r. odsłonięto tutaj pomnik poety, któremu plac zawdzięcza swoją nazwę. Został zaprojektowany przez Sławomira Lewińskiego. 

W bezpośrednim sąsiedztwie Parku Żeromskiego usytuowana jest Cerkiew św. Mikołaja. Świątynia zbudowana jest w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego i powstała w 2011 roku.  

Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa położony jest między Parkiem Kasprowicza a ulicą Niemierzyńska i zajmuje około 15,5 hektara. Rośnie tu ponad 80 gatunków i odmian drzew i krzewów, gatunki i odmiany iglaste rzadko występujące w innych szczecińskich parkach. Na terenie ogrodu, w pobliżu budynku Akademii Rolniczej, od strony ul. Słowackiego znajduje się głaz z tablicą w kształcie liścia dębu upamiętniającą profesora dra Stefana Kownasa. Na kolejnym głazie widnieje tablica z informacją, iż park został oddany społeczeństwu miasta Szczecina w ogólnopartyjnym czynie społecznym w latach 1973-1974. 

Bez wątpienia najsłynniejszym miejscem zielonym w Szczecinie jest Park Kasprowicza. Płynącą brzegiem parku rzeczkę Osówkę spiętrzono w 1885 roku, tworząc jeziorko Rusałka. Nad Rusałką przerzucono mostki. Nazwa jednego z nich pochodzi od charakterystycznych bram w stylu japońskim. W parku posadzono nie występujące w naszym klimacie gatunki drzew i krzewów (np. sosna żółta, świerk serbski, sośnica japońska, jesion mannowy i wiele innych). W Parku występują gatunki i odmiany 232 drzew i krzewów. Z rzadziej występujących w naszym klimacie drzew wymienić należy lipy krymskie, daglezje zielone, choiny kanadyjskie, kłęki amerykańskie i wiele innych.

Przy jeziorze Rusałka usytuowany jest Teatr Letni im. Heleny Majdaniec. Jest miejscem koncertów, uroczystości, imprez i innych wydarzeń lokalnych, a także popularnym celem spacerów.Teatr Letni w Szczecinie to jeden z największych amfiteatrów w Polsce (4,5 tys. miejsc siedzących), także największa scena w Szczecinie – o powierzchni 670 m². Projekt amfiteatru opracował znany szczeciński architekt – Zbigniew Abrahamowicz. Budził on wiele kontrowersji ze względu na materiałochłonność i skomplikowaną konstrukcję, trudne do zaakceptowania w czasach dużych trudności gospodarczych. Budowę zrealizowano w dużym stopniu dzięki wielkiemu zaangażowaniu Społecznego Komitetu, datkom ludności Szczecina oraz pomocy fachowców z zakładów pracy , OHP i wojska. Z powodu trudności realizacyjnych zrezygnowano wówczas z budowy zaprojektowanego zadaszenia. W roku 2000 przeprowadzono remont sceny i zakończono realizację projektu zadaszenia. W kolejnych latach na widowni pojawiły się nowe siedziska, zmodernizowano scenę i zaplecze dla artystów oraz konstrukcję dachu nad sceną i widownią.

Jezioro Głębokie (niem. Glambeck See) – jezioro w granicach Szczecina w północnej części dzielnicy Zachód (osiedle Głębokie), w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej. Wokół jeziora wytyczono popularny szlak spacerowo-rowerowy (oznaczony czerwonymi znakami) "Wokół Jeziora Głębokiego" o długości około 6 km. Rozpoczyna się na południe od jeziora, w obszarze pętli tramwajowej "Głębokie", prowadzi przez leśne parkingi z wytyczonymi miejscami do palenia ognisk i grillowania przy drodze w kierunku Wołczkowa i nad brzegiem jeziora, otacza jezioro i kończy się przy ul. Kąpieliskowej na osiedlu Głębokie. Możemy na nim podziwiać m.in. pięć pomnikowych dębów szypułkowych o obwodzie 280-305 cm zwanych Brytyjczykami oraz buk o nazwie Upiór.

Międzyodrze – obszar położony w Dolinie Dolnej Odry pomiędzy dwiema odnogami rzeki Odry: Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią (Regalicą) na odcinku na północ od wsi Widuchowa do kanału Iński Nurt. Teren Międzyodrza obejmuje również wyspy położone pomiędzy Odrą a jeziorem Dąbie. Ponadto często zalicza się do niego obszary o podobnym charakterze położone na wschód od Regalicy, lub na zachód od Odry (np. Klucki Ostrów, Kurowskie Łęgi), mimo że nie znajdują się "między Odrami". Największą część Międzyodrza stanowią tereny portowe, lasy Nadleśnictwa Gryfino i ogórdki działkowe. Na pozostałą część składają się nieużytki, mokradła i trzcinowiska. Na południe od Kanału Leśnego utworzony został Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. Powierzchnia parku wynosi ok. 6009 ha. Obszar parku obejmuje torfowiska i mokradła poprzecinane siecią kanałów i starorzeczy, z florą i fauną niespotykaną już w dolinach innych, wielkich rzek europejskich, m.in. grzybieńczyk wodny, salwinia pływająca, starzec bagienny. 

Dziewoklicz (do 1945 roku niem. Jungfernberg) – kąpielisko w Szczecinie położone na prawym brzegu Odry, nad Kanałem Leśnym, nad Zatoką Śpiącego Suma, na południe od ul. Floriana Krygiera (dawnej Autostrady Poznańskiej) i Mostu Pomorzan. Należy do osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka.

Jezioro Szmaragdowe – (do 1945 niem.: Herta See, Kreide See) – sztuczne jezioro położone na osiedlu Szczecina – Zdrojach, na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla, eksploatowanej przez powstałą w 1862 roku pobliską fabrykę cementu portlandzkiego "Stern". Początkowo eksploatowano surowiec skalny powyżej poziomu wód gruntowych, później zaczęto zagłębiać się, tworząc wyrobisko o głębokości ok. 20 m w stosunku do poziomu otaczającego terenu. Urobek transportowano do znajdującej się przy obecnej ul. Batalionów Chłopskich cementowni, niepotrzebny zaś nadkład składowano na hałdę (obecnie: Wzgórze Widok). 16 lipca 1925 roku natrafiono w ścianie południowej eksploatowanego wyrobiska na warstwę piasków zawodnionych, przez które nastąpił gwałtowny wlew wody i zalanie odkrywki.

źródło:wikipedia.org, kochamszczecin.pl