Kanał: Drawno

Metryczka

  • Widownia: 39168
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Zatom (niem. Zatten) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W 2007 wieś liczyła 140 mieszkańców. Najbardziej na południe położona miejscowość gminy.

Osady wchodzące w skład sołectwa: Jaźwiny, Rogoźnica.

Cała wieś leży w Drawieńskim Parku Narodowym i jego otulinie, przy drodze do Dobiegniewa. Na skraju wsi przy dawnym szlaku solnym, wiodącym z Wielkopolski do Kołobrzegu, rośnie najstarszy w Polsce klon, zwany Klonem Solarzy (o obwodzie 525 cm). Nazwę otrzymał na pamiątkę dawnego szlaku handlowego tzw. szlaku solnego, którym transportowano sól z Kołobrzegu do Wielkopolski.

Zatom jest miejscowością położoną w rejonie niskiego zanieczyszczenia światłem. Nocne niebo jest tam bardzo ciemne co umożliwia obserwacje jakościowo lepsze niż z przeciętnych terenów wiejskich. Z tego powodu Zatom jest miejscem zlotów miłośników astronomii organizowanych przez Forum Astronomiczne.

źródło: wikipedia.org

 


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze