Kanał: Drawno

Metryczka

  • Widownia: 39229
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Dominikowo (niem. Mienken) – wieś sołecka nad rzeką Słopicą i jeziorem Dominikowo Wielkie.

Wieś wymieniona już w XIII w., następnie opuszczona aż do XVI w. Była wła- snością von Wedlów. Obecnie najbardziej znana wieś letniskowa w gminie.

Warto zobaczyć:

  • kościół pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany z kamieni z ok. 1600 r., a w nim: ołtarz z 1610 r., ambona, empora organowa, cynowa chrzcielnica oraz współczesne witraże. Kościół w Dominikowie wybudowany był już w średniowieczu. Pierwotnie zbudowany był z kamieni polnych bez wieży, ściany zewnętrzne zostały w późniejszym czasie pokryte tynkiem. Wieża nie jest połączona z kościołem, oddzielona jest od niego wąską szczeliną. Pierwotnie zbudowana była w połowie z„pruskiego muru”i obi- ta deskami, obecnie jest po renowacji muru pruskiego i drewnianego poszycia. Od strony dzisiejszej wieży niegdyś było główne wejście do kościoła, które dzisiaj jest jeszcze widoczne. Podobizny czterech ewange- listów Mateusza, Marka, Łukasza i Jana znajdują się na płytach zdobiących ambonę. Naprzeciwko ołtarza znajdowały się organy, dzieło Heinricha Schlaga ze Świdnicy. Chór przyozdobiony jest obrazami malowanymi farbami wodnymi z połowy XVIII w. Chó- ry boczne były wy- budowane później, widać to w miejscach przecięcia chóru, na którym znajdują się organy. Przy wejściu do kościoła znajduje się pomnik, obecnie kapliczka NMP, po bliższym przyjrzeniu się nadal widać na cokole wyryte niemieckie sekwencje pomnika. Również przy wejściu znajdują się dwa dzwony – pierwszy wykuto w 1625 r., drugi natomiast przeniesiono do świątyni z drewnianego kościółka w Nowej Korytnicy, który spłonął w 1944 r.,
  • lapidarium – powstało w kwietniu 2007 r. Część eksponatów pochodzi z miejscowego cmentarza i z dawnego cmentarzyka przykościelnego. Inne elementy nagrobne np. wszystkie tzw. drzewka życia zostały znalezione na dawnym cmentarzyku w Niemieńsku. Kilka płyt pochodzi z Chomętowa. W lapidarium znajduje się kamień, na którym umieszczona została tablica z dwujęzycznym tekstem Pater Noster. Lapidarium wykonał Zbigniew Łukasik.

źródło: drawno.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze