Kanał: Pomorze Zachodnie z drona

Metryczka

  • Widownia: 56379
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Grzegorz Lickiewicz

Opis

Film "Wolin z drona" w wersji z polskim komentarzem. Czyta znany lektor - Stanisław Heropolitański.

Wolin - miasto w północno-zachodniej Polsce części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolin. Według danych z 31 grudnia 2011 roku miasto miało 5023 mieszkańców. 

Początkiem wczesnośredniowiecznego Wolina była osada nad Dziwną. Dzięki dogodnemu położeniu i handlowi osada szybko się rozwijała. W średniowieczu stała się ośrodkiem kultu Świętowita. W sąsiedztwie miasta powstały cmentarzyska: Młynówka oraz Wzgórze Wisielców. Początkowo państwo-miasto prowadziło samodzielną politykę i walczyło z wojskami Mieszka I. Po zwycięstwie Mieszka I Wolin wraz z całym Pomorzem Zachodnim znalazł się na terytorium Polski. 

Atrakcje Turystyczne:

Skansen Centrum Słowian i Wikingów  stanowi rekonstrukcję zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. We wnętrzach chat różnej konstrukcji można obejrzeć replikę mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. W „Centrum Słowian i Wikingów” zwiedzający może nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego to jedna z najstarszych placówek kulturalnych Wolina, założona w 1966 roku. Można tu zwiedzić stałe wystawy archeologiczne obejmujące okres największej świetności miasta (IX-XI w.), jak również najwcześniejszy okres w dziejach osadnictwa na wyspie Wolin. Poza tym można zobaczyć makietę Wolina ukazującą miasto na przełomie XIX i XX w. jak również wiele wystaw zmiennych.

Barokowy Dwór – „Dworek Woliński”​ - zmodernizowany i odbudowany obiekt dzisiaj pełni funkcję Centrum Współpracy Międzynarodowej. Kiedyś stał tutaj zamek Książąt Pomorskich z XIII i XIV w. zwanym wdowim. Rezydowały tu: księżna Anna Maria brandenburska, wdowa po zmarłym w 1603r. księciu Barnimie XII  oraz księżna Zofia saska. W drugiej połowie XVII wieku zamek książęcy w raz z klasztorem został rozebrany przez Szwedów i zniknął z zabudowy miejskiej Wolina.

Elewator zbożowy - usytuowany nad Dziwną, tuż przy wjeździe do miasta od strony północno-wschodniej, od lat stanowi główny motyw pocztówek z Wolina. Zbudowany został z cegieł i otynkowany na początku XX w. Obecnie wyłączony z eksploatacji. Stanowi własność prywatną.

Marina i basen jachtowy - stanowi przystań Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego przygotowaną z myślą o miłośnikach turystyki wodnej. Oprócz ponad 30 miejsc dla jachtów, tuż obok wybudowany został budynek mariny z miejscami noclegowymi, salą konferencyjną, zapleczem socjalnym, slipami oraz innymi udogodnieniami, które zapewnią przybyłym gościom najwyższy komfort.

Most obrotowy w Wolinie łączy wyspę Wolin ze stałym lądem. Jest to jeden z pięciu czynnych mostów obrotowych w Polsce, o dług. 135m, szer. 9,8m i nośności 30t. Most posiada obrotowy mechanizm otwierania zasilany silnikiem elektrycznym znajdującym się na filarze środkowym. Podczas otwierania szlaku wodnego następuje opuszczenie części przęseł środkowych i ich obrót o 90 stopni w poprzek mostu. Otwarcie mostu dla żeglugi w cieśninie, powoduje zamknięcie ruchu drogowego.

Ratusz​ wzniesiony został 1881r. po zburzeniu starego ratusza na rynku. Zbudowany w stylu neogotyckim, ceglanym. Uwagę przykuwa tarcza herbowa i zegarowa w części wieżowej. Ratusz usytuowany jest przy ulicy Zamkowej, frontem skierowany w kierunku południowym. Obecnie mieści się tu siedziba Urzędu Miejskiego.

Mury miejskie​ budowane w XIV i XV w., zachowały się wyłącznie fragmentarycznie w północnowschodniej części miasta (przy „Dworku Wolińskim”). Fragment murów stanowi część zabudowań klasztoru Cysterek, założonego w Wolinie przez Bogusława IV już w 1288 roku lub fragment kaplicy „przyzamkowej”.
Ciekawostką jest to, iż pod ziemią, przy murze resztek świątyni znajdują się sklepienia piwnic, które należały do tego obiektu.

 

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze