Kanał: Warnice

Metryczka

  • Widownia: 35848
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Grzegorz Lickiewicz

Opis

Kłęby (niem. Klemmen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Wzmianki o wsi Clembe pojawiają się w źródłach historycznych od 1235 r. W XV w. lenno rodziny Boke(Boeke) tj. wieś Kłęby podzielona była na wieś chłopską i dobro rycerskie. W roku 1628 znajdowało się tu 40 gospodarstw chłopskich, karczma, kuźnia, owczarnia i piekarnia. Do roku 1517 była ona własnością m.in. rodzin Billerbeck, Hindenburg. Od 1517 r. do początków XX wieku wieś była w posiadaniu rodziny Schöning, później majątek dzierżawiła cukrownia w Kluczewie koło Stargardu. W tym czasie we wsi było 8 pełno rolnych gospodarstw (w tym gospodarstwo kościelne) i kilka mniejszych. We wsi znajdował się kościół, który spłonął w 1821 r., później wybudowano nową, bezstylową świątynię.

Jednostki II Armii Pancernej wkroczyły do Kłębów w dniu 9 lutego 1945 roku. Wieś i należące do niej grunty rolne zostały podzielone pomiędzy osadników, przybyłych głównie z centralnej Polski. Kościół i dwór rozebrano.

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze