Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 21542
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Arkadiusz Sielicki, Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Krzekowo-Bezrzecze to część miasta i osiedle administracyjne położone w dzielnicy Zachód. Jest zamieszkiwane przez ponad 4100 osób. Osiedle składa się z części miasta: Bezrzecze oraz Krzekowo. Od północy osiedle graniczy z osiedlem Głębokie-Pilchowo, od wschodu z osiedlami Zawadzkiego-Klonowica i Pogodno, od południa na wąskim odcinku graniczy z osiedlem Gumieńce.

Krzekowo (niem. Kreckow) – część miasta na osiedlu Krzekowo-Bezrzecze, położone przy granicy miasta z gminą Dobra.

W 1909 w Krzekowie powstało pierwsze w okolicach Szczecina lotnisko (niem. Kreckower Feld), na którym wylądowali bracia Wright. 18 czerwca 1910 doszło na nim do pierwszej w historii Niemiec katastrofy lotniczej, której ofiarą była osoba cywilna – kolarz Thaddäus Robl, w 1918 r. przekształcono je w lotnisko cywilne. W 1939 Krzekowo, jak i wiele okolicznych wsi, zostało włączone w granice Wielkiego Miasta Szczecina. Krzekowo, to typowa ulicówka z główną ulicą – Szeroką. Granice Krzekowa wyznaczają ulice: Modra, ciąg Szeroka-Bracka oraz częściowo Popiełuszki i potok Bukowa. Sama dzielnica podzielona jest na dwie części, które rozdziela potok Bukowa: wschodnią z zabudową mieszkalną i zachodnią, której większość obszaru zajmują ogrody działkowe. Przy ul. Łukasińskiego znajduje się największa w mieście piekarnia „Arion-Polbak”. Tuż poza granicami znajduje się jednostka korpusu NATO – Koszary Bałtyckie; wcześniej obszar ten był zaliczany do Krzekowa. Najcenniejszym zabytkiem dzielnicy jest XIII-wieczny kościół pw. Św. Trójcy. Duży obszar dzielnicy stanowią Rodzinne Ogrody Działkowe "Krzekowo" i "Pionier" będące miejscem spotkań i wypoczynku szczecinian.

Bezrzecze (niem. Brunn) – część miasta na osiedlu Krzekowo-Bezrzecze, położone przy granicy miasta z gminą Dobra sąsiadujące z wsią o tej samej nazwie zwaną potocznie Bezrzeczem Górnym. Zostało włączone w granice Szczecina w 1939 podczas tworzenia tzw. Wielkiego Miasta Szczecina. Do 1945 roku wieś nosiła nazwę Brunn natomiast nazwa Zdrój, będąca dosłownym tłumaczeniem nazwy niemieckiej, wraz z nazwą Broń były nazwami przejściowymi od 1945 r. W obecnym brzmieniu nazwa została administracyjnie zatwierdzona 12 listopada 1946[3]. W 1954 część wschodnia Bezrzecza, zwana potocznie Bezrzeczem Dolnym, została ponownie przyłączona do miasta.

Bezrzecze ma typowo mieszkaniowy charakter, brak jest zakładów przemysłowych i usługowych. Zabudowa pochodzi z okresu międzywojennego i powojennego. Główną ulicą dojazdową jest Koralowa położona w jego południowej części.

Kościół Świętej Trójcy – zabytkowy kościół parafii rzymskokatolickiej w Krzekowie; jeden z dwóch kościołów pod tym wezwaniem w mieście, drugi – ewangelicko-augsburski – znajduje się na Łasztowni.

Kościół powstał w drugiej połowie XIII wieku w centrum ówczesnej podszczecińskiej wsi – Krzekowa. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1261 r. Była to budowla kamienna, bez wyodrębnionego prezbiterium, nieposiadająca wieży. W XV w. dobudowano zakrystię. 

Wyposażenie kościoła:

  • ołtarz główny wykonany z drewna, polichromowany z drugiej połowy XVIII w.
  • polichromie na stropie ze scenami: "Zwiastowania", "Modlitwy w Ogrójcu" oraz wizerunkami czterech ewangelistów z przełomu XVII i XVIII w.
  • fragmenty polichromii ściennych z XVIII w.
  • polichromowana, dekoracyjna balustrada empory organowej – II połowa XIX w.
  • świecznik wiszący z 1745 r.

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze