Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 20567
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz, Arkadiusz Sielicki
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Świerczewo – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina położone w rejonie Zachód. Jest zamieszkiwane przez ponad 15 700 osób. 

Ograniczone jest od północy ul. Witkiewicza, od wschodu torami linii kolejowej do Trzebieży, od południa ul. Ku Słońcu i Cmentarzem Centralnym oraz od zachodu ul. Derdowskiego. Podzielone jest na 4 osiedla mieszkaniowe: Przyjaźni, Kaliny, Świerczewskie i Świerczewo właściwe. Ich granice wyznaczają ulice Santocka i 26 Kwietnia.

Świerczewo zostało przyłączone do miasta w 1911 r. Świerczewo właściwe położone w południowo-zachodniej części stanowi jego najstarszy fragment (dawna wieś Schwarzow), pierwsze zabudowania pojawiły się już w XIV wieku. W tej części ma swoją siedzibę kilka firm budowlanych, zakład energetyczny "Enea S.A." (dawniej "ESSA"), oraz jednostka wojskowa. Pierwsze budynki na obecnych osiedlach Kaliny i Świerczewskim wzniesione zostały w okresie międzywojennym natomiast tereny obecnego Osiedla Przyjaźni wykorzystywane były rolniczo. Rozbudowa tych trzech osiedli nastąpiła w latach 70. i 80. XX wieku. Zakupiono wówczas w Leningradzie (obecnie Petersburg) kilka charakterystycznych 8-kondygnacyjnych budynków. Część Osiedla Świerczewskiego położoną pomiędzy bocznicą kolejową od stacji Szczecin Turzyn, a ul. 26 Kwietnia zajmują ogrody działkowe. 

Osiedle mieszkaniowe Zachęta składa się głównie z budynków niskich oraz kilku wieżowców. Zlokalizowane w rejonie ulic: Ku Słońcu, Mikołajczyka, Sucharskiego oraz Litwinowicza. 


Osiedle mieszkaniowe Kaliny mieści się pomiędzy ulicami: Witkiewicza, Santocką, 26 Kwietnia i Derdowskiego. Nazwa pochodzi od głównej ulicy - Antoniego Kaliny. W granicach znajdują się: urząd pocztowy Szczecin 35, szkoły: SP 51 oraz gimnazjum nr 18. 


Osiedle mieszkaniowe Kaliny położone jest pomiędzy ulicami Witkiewicza, Santocką, 26 Kwietnia oraz linią kolejową do Trzebieży. Osiedle zostało zbudowane w latach 70. XX wieku, kiedy to postawiono pierwsze budynki, tzw. leningrady. Na osiedlu znajduje się też kościół św. Jana Bosko.


Kościół św. Jana Bosko mieści się przy przy ul. Witkiewicza 65. W latach 80-tych XX wieku Stanisław Latour opracował projekt kościoła, plebanii i budynków katechetycznych. 1 kwietnia 1986 roku rozpoczęły się prace nad budową tymczasowej kaplicy. 21 grudnia 1986 roku kaplica została poświęcona przez ks. bpa Kazimierza Majdańskiego pw. św. Jana Bosko. Równocześnie prowadzono budowę domu katechetycznego, który ukończono w sierpniu 1987 roku. 

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze