Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 22329
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Śródmieście-Zachód – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w Śródmieściu. Według danych z 26 kwietnia 2015 na osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 14 608 osób. Obszar osiedla stanowi głównie zwarta zabudowa mieszkalna. Charakterystyczne jest nazewnictwo ulic w większości pochodzące od władców Polski.

Ulica Bolesława Krzywoustego - jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych szczecińskiego osiedla Śródmieście-Zachód, położona także częściowo na obszarze Turzynu. Administracyjnie należy do dzielnicy Śródmieście. Patronem ulicy jest król Polski Bolesław III Krzywousty. Przedwojenna nazwa ulicy brzmiała Hohenzollernstraße i nadana była na cześć niemieckiej dynastii Hohenzollernów. Ulica rozpoczyna swój bieg na placu Zwycięstwa. Następnie krzyżuje się z ulicą Bogusława X, Królowej Jadwigi, przecina plac Tadeusza Kościuszki, po czym krzyżuje się jeszcze z ulicą Bolesława Śmiałego, kończąc swój bieg na al.Bohaterów Warszawy. Jej przedłużeniem jest ul. 26 kwietnia. Na całej długości ulicy położona jest dwutorowa trasa tramwajowa, przy czym na odcinku pl. Zwycięstwa - pl. Kościuszki jest ona współdzielona z pasem ruchu, a na odcinku pl. Kościuszki - al. Bohaterów Warszawy znajduje się torowisko wydzielone. Na wszystkich skrzyżowaniach z wyjątkiem skrzyżowania z ul. Śmiałego znajduje się sygnalizacja świetlna. Przy ul. Krzywoustego znajduje się częściowo zachowana przedwojenna zabudowa kamieniczna z końca XIX wieku. Ubytki w zabudowie spowodowane przez II wojną światową zostały wypełnione współczesnym budownictwem z wielkiej płyty. Proces zabudowy wolnych działek trwa do dziś - w latach 2001-2003 na narożniku z ulicą Bogusława X wzniesiony został budynek C.H. Kupiec. 


Ulica Księcia Bogusława X (do 1945: Bogislavstraße) - ulica w szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, należąca administracyjnie do 2 osiedli: Centrum oraz Śródmieście-Zachód. Ulica rozpoczyna swój bieg na pl. Zamenhofa w Centrum. Odcinek ulicy od wyżej wymienionego placu do pl. Zgody jest całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego oraz zagospodarowany jako strefa piesza, zwana potocznie Deptakiem Bogusława. Od pl. Zgody krzyżuje się z następującymi ulicami: Bolesława Krzywoustego, Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły, Mariana Langiewicza. Kończy swój bieg na ul. Gabriela Narutowicza na osiedlu Śródmieście-Zachód. Ulica Księcia Bogusława X zabudowana jest głównie przedwojennymi eklektycznymi kamienicami z końca XIX wieku. Powojenne zabudowania znajdują się na narożniku z pl. Zgody, ul. Krzywoustego (CH Kupiec) oraz między ul. Władysława Łokietka a ul. Władysława Jagiełły. Jedna pierzeja ulicy po 2000 roku między pl. Zamenhofa a pl. Zgody została gruntownie wyremontowana oraz zrewitalizowana przez nieistniejące już Szczecińskie Centrum Renowacyjne. Obecnie remont drugiej pierzei jest kontynuowany przez TBS Prawobrzeże, który przejął od SCR należące do niego nieruchomości. 

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze