Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 24687
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Osiedle Słoneczne – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w południowo-wschodnim Szczecinie, w dzielnicy Prawobrzeże, w kwartale ulic: Struga, Łubinowa, Przelotowa, od zachodu tory kolejowe. Budowę osiedla rozpoczęto w 1974.

Według danych z 4 maja 2010 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 14 088 osób.

Osiedle zaprojektowane przez zespół R. Cerebież-Tarabickiego pobudowano na gruntach ornych osiedla Krzekoszów. Zabudowę tworzą bloki mieszkalne 5. i 13-kondygnacyjne, w oryginalnym układzie urbanistycznym. Budynki niższe tworzą ciągi łuków i jakby kręgów, wewnątrz których budynki wyższe na rzutach trzech 3-ramiennych gwiazd.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – świątynia katolicka na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie, zbudowana w latach 1987-1988 według projektu Adama Szymskiego i Mariana Rozwarskiego jako wotum za uratowanie życia Jana Pawła II.

W sanktuarium przedmiotem kultu jest figura Matki Bożej Fatimskiej wykonana w Fatimie. Statua z drewna (o wys. 120 cm) wraz z pozłacaną koroną jest darem ruchu maryjnego z Francji i Stanów Zjednoczonych, znanego w świecie pod nazwą Błękitna Armia Maryi. Figurę odebrano w Fatimie 11 października 1985 i w drodze do Polski, w Rzymie, 10 listopada 1985 została poświęcona podczas audiencji przez Jana Pawła II. W Szczecinie, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 1986, figurę Matki Bożej Fatimskiej intronizował ks. bp Kazimierz Majdański. To właśnie tutaj, Jan Paweł II dokonał pierwszej w Polsce koronacji figury fatimskiej. Miało to miejsce w Szczecinie, na Jasnych Błoniach, 11 czerwca 1987, podczas III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Po uroczystościach, Pani Fatimska została przewieziona do bazyliki katedralnej i następnie peregrynowała po diecezji. Wreszcie w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia 1988, statua Matki Bożej Fatimskiej została na stałe wyeksponowana w swoim nowo poświęconym Sanktuarium. Autorem projektu marmurowego ołtarza, nadstawy ołtarzowej oraz mandorli wokół Madonny jest Czesław Dźwigaj z Krakowa. Witraże autorstwa szczecińskiego artysty plastyka Brunona Tode przedstawiają sceny związane z historią objawień Tajemnic fatimskich.

Rubinowy Staw – staw w Szczecinie, na osiedlu Słonecznym, w rejonie ulic Jasnej i Lnianej. Kształt stawu nieco wydłużony, na osi północny zachód - południowy wschód, długość 70 m i szerokość 40 m. Brzegi umocnione, obetonowane, niedostępne, na całej długości ogrodzone. Obecne są na nim kaczki i łabędzie. Na północy ujście Rudzianki, na wschodzie niewielki półwysep. Wokół stawu ozdobna zieleń, alejki spacerowe i ławki. 50 m na południe od stawu, w połowie drogi do szkoły - Pomnik Niepodległości.

Międzynarodowe Targi Szczecińskie zostały powołane w październiku 1991 roku przez przedsiębiorców działających w ramach Zachodniopomorskiej Izby Gospodarczej. Historia targów sięga dużo wcześniej. Na zbiegu ulic Niemierzyńskiej i Papieża Pawła VI w Szczecinie od początków XX wieku prężnie działało centrum wystawienniczo targowe. Jednak z powodu kryzysu okresu międzywojennego oraz nalotów alianckich w 1943 roku targi zniknęły z życia gospodarczego i kulturalnego miasta. Obecnie każdego roku MTS podejmuje się organizacji około 50 imprez, wśród których są m.in. imprezy plenerowe, bankiety, bale, eventy firmowe, imprezy sportowe, konferencje.

źrodło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze