Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 25518
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Centrum – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Śródmieście.

Według danych z 26 kwietnia 2015 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 18 855 osób.

Graniczy z osiedlami: Śródmieście-Północ (od północy), Stare Miasto (od wschodu), Nowe Miasto (od południa) i Śródmieście-Zachód (od południowego zachodu). Liczba mieszkańców w granicach osiedla Centrum wynosi 23 950 (3 miejsce w Szczecinie). Charakterystyczny dla Centrum jest gwiaździsty układ ulic z gwiaździstym placem Grunwaldzkim zainspirowanym najprawdopodobniej paryskim placem Gwiazdy (dziś noszącym imię Charles'a de Gaulle'a).

Zabudowę centrum w dużej mierze stanowią kamienice w stylu eklektycznym pochodzące z końca XIX wieku powstałe po wytyczeniu ulic i placów na terenie zajmowanym wcześniej przez pruski fort wojskowy. Zwartą zabudowę kamieniczną charakteryzuje się obecnie zachodnia część osiedla, która poza niewielkimi uszkodzeniami zachowała w większości zabudowę ulic i placów. Wschodnia część osiedla bardzo mocno ucierpiała w czasie nalotów alianckich w 1944 roku; całkowicie zniszczonych zostało wiele kwartałów zabudowy - przetrwały jedynie nieliczne kamienice, np. w ciągu ulicy Rayskiego i ulicy Malczewskiego, na odcinku od pl.Grunwaldzkiego do granicy z Drzetowem-Grabowem, ocalały tylko 2 kamienice. Częściowemu zniekształceniu uległa siatka ulic w zachodniej części - w latach 70. XX wieku wytyczono plac Rodła wraz z przebiciem al.Piłsudskiego do ul.Matejki, poszerzono także al. Wyzwolenia . Część wschodnia to głównie budownictwo z wielkiej płyty oraz współczesne obiekty, takie jak centrum Galaxy, biurowce Oxygen i Pazim.

Przez Centrum przechodzi Miejski Szlak Turystyczny, który łączy najciekawsze zabytki Śródmieścia.


Plac Szarych Szeregów (niem. Arndtplatz). Plac został zaprojektowany w 1874 roku jako plac „N” początkowo ze ściętymi narożnikami, a następnie o regularnym kształcie owalu. Nazwę placu Arndtplatz otrzymał w 1879roku. Nazwa tego placu od 1945 roku ulegała wielokrotnym zmianom. Po przejęciu miasta przez administrację polską w 1945 roku nazwany Placem Sprzymierzonych, którą to nazwę posiadał dwukrotnie (drugi raz w latach1991-2009). Następnie w latach 1950-1956 przemianowany na Plac Konstantego Rokossowskiego , a w latach 1956-1991 na Plac Włodzimierza Lenina. Ostatnia zmiana nastąpiła w 2009 roku, kiedy otrzymał nazwę Placu Szarych Szeregów. W drugiej połowie lat 40. XX wieku na placu usytuowany był cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, stąd w etymologii ludowej plac określano mianem „Placu Sztywnych”. Przy placu stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Projektantem i wykonawcą pomnika jest Bohdan Ronin - Walknowski, odlewu dokonano w Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" a wykonawcą całości otoczenia pomnika był Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Plac Grunwaldzki położony jest w dzielnicy Śródmieście, na osiedlu Centrum. Plac ten zbudowano pod koniec lat 80. XIX wieku w centrum zlikwidowanego w 1884 roku Fortu Wilhelma. Pierwotnie nazywał się placem Kościelnym Westend, a do końca 1945 roku nosił nazwę Kaiser-Wilhelm-Platz na cześć niemieckiego cesarza i króla Prus - Wilhelma II Hohenzollerna, tak jak jedna z głównych ulic Szczecina, przy której plac się znajduje, a obecna aleja Papieża Jana Pawła II . Autorem pierwszego planu urbanizacji tego terenu, opracowanego w latach sześćdziesiątych XIX wieku, był James Hobrecht - architekt i planista.

Plac Rodła – jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w Szczecinie położony w dzielnicy Śródmieście na terenie osiedla Centrum. Przez plac prowadzą Al. Wyzwolenia i al. marsz. Józefa Piłsudskiego. Na placu Rodła znajduje się pętla autobusowa. Najwyższym budynkiem placu jest Pazim, wybudowany w 1992 roku. Tworzy kompleks pełniący funkcje biurowca, centrum bankowego i handlowego, hotelu oraz dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Razem z masztem antenowym mierzy 128 m.

Plac Lotników do 1945 roku plac nosił nazwę Augustaplatz. Na placu krzyżują się następujące ulice: aleja Papieża Jana Pawła II (dawna al. Jedności Narodowej), ulica Jagiellońska, ulica Kaszubska, ulica Małopolska i ulica Mazurska. Zabudowa placu to budynki powstałe w ramach budowy Szczecińskiej Dzielnicy Mieszkaniowej oraz jednopiętrowy pawilon. W okolicach placu znajduje się Archiwum Państwowe w Szczecinie. Na środku placu Lotników, który jest przestrzenią dla pieszych, znajduje się Pomnik Bartolomeo Colleoniego, włoskiego kondotiera.

Plac Żołnierza Polskiego (niem. Königsplatz, w latach 1945-1946/1947 Plac Teatralny) - jeden z dwóch głównych placów Szczecina, położonych na granicy Starego Miasta, usytuowany od jego północnej strony. Plac posiada kształt wydłużonego prostokąta, do niego dochodzą Aleja Niepodległości, Aleja Jana Pawła II (dawna Aleja Jedności Narodowej), Aleja Wyzwolenia i Hołdu Pruskiego, a także ulice: ulica Tkacka, ulica Staromłyńska, ulica Mariacka, ulica Farna, i Trasa Zamkowa.

 

źrółó: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze