Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 23367
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Bukowe-Klęskowo – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Położone na Prawobrzeżu, w południowo-wschodnim skraju miasta.

Według danych z 14 września 2014 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 14 370 osób.

Na zachodzie Bukowe-Klęskowo graniczy z osiedlem Zdroje, na północy z osiedlami Słonecznym i Majowym, na wschodzie z Kijewem, a na południu z autostradą A6 i Wzgórzami Bukowymi (Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa") oraz ul. Chłopską po początek dróg Górskiej i Dolinnej (0,5 km na południe od wiaduktu autostrady).

Klęskowo to dawna osada słowiańska, od XIII w. w posiadaniu cystersów z Kołbacza. Po uczynieniu protestantyzmu religią państową Pomorza wskutek decyzji sejmu trzebiatowskiego a następnie sekularyzacji zakonu w 1535 roku, weszła w skład dominium książąt pomorskich.

W Klęskowie ponad doliną Rudzianki, którą biegnie ul. Chłopska, w latach 30. XX wieku zbudowano największą estakadę autostrady Berlin-Szczecin (obecnie autostrada A6) o rozpiętości 242 m i wysokości 22 m. 

Podobnie jak większość prawobrzeżnych osiedli, w 1939 Klęskowo zostało włączone w granice tzw. Wielkiego Szczecina. Od tej pory jest częścią miasta z przerwą przez trzy powojenne lata (1945-1948), kiedy leżało w ówczesnym powiecie gryfińskim. Podczas walk o Szczecin w marcu 1945 zostało mocno zniszczone.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika - rzymskokatolicka parafia w dekanacie Szczecin-Słoneczne należącym do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Erygowana 8 marca 1981 dekretem przez ks. bp. Kazimierza Majdańskiego.Parafia swym zasięgiem obejmuje osiedle Nad Rudzianką i znaczną część osiedla Bukowego oraz ulice: Chłopska, Dąbska, Handlowa, Pszenna, Świętochowskiego.

Boisko przy ul. Pomarańczowej zostało oddane do użytku w 2010 roku, jednak jego początki sięgają 1997 roku, kiedy wystartowała pierwsza edycji Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej.  Pomysłodawcą i organizatorem jest p. Zenon Kaczmarek, popularyzator piłki nożnej na Bukowym, a obecnie prezes klubu OKS “Prawobrzeże”. Na przyszłych piłkarzy czeka pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 100m x 64m z profesjonalnym systemem oświetlenia, wyposażone w dwa boksy dla zawodników rezerwowych, zaplecze szatniowe – budynek o zabudowie parterowej, oddany do użytkowania we wrześniu 2013 r. wyposażony w 4 szatnie, sanitariaty, biuro. W 2014 roku zamontowane zostały tymczasowe trybuny, które ostatecznie mają zostać zamontowane na skarpie. W najbliższych latach planowana jest rozbudowa kompleksu o dodatkowe boisko treningowe. Z boiska korzystają obecnie: Kasta Majowe, ALPN, OKS “Prawobrzeże”, Husaria Szczecin.

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze