Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 18789
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Osiedle Majowe jest położone w dzielnicy Prawobrzeże na terenie dawnej wsi Krzekoszów, obejmującej swoim zasięgiem obecne osiedla Majowe oraz Kijewo. Północną granicę osiedla wyznacza ul. Struga, południową tory kolejowe wraz z ulicą Dąbską, zachodnią ul. Łubinowa a wschodnią ul. Tarpanowa. Do 2003 roku osiedle tworzyło wspólną radę osiedla wraz z Kijewem. Aktualnie zameldowanych tutaj jest ponad 8 tysięcy osób.
Osiedle w początkowej fazie rozwoju zabudowywane było głównie pięciokondygnacyjnymi blokami mieszkalnymi oraz dwunastokondygnacyjnymi wieżowcami (rejon ulic Kosynierów, Maciejowicka, Dąbrowskiej). Uzupełniły one zabudowę jednorodzinną (w znacznej części przedwojenną) w rejonie ulic Zaranie i Botanicznej. W kolejnym etapie rozwoju osiedla powstawały już niemal wyłącznie bloki niskie, cztero- i pięciokondygnacyjne. Dodatkowo w celu uniknięcia charakteru zabudowy typowej dla osiedli z wielkiej płyty, bloki wykonywane były ze skośnymi dachami. Powstał także rynek otoczony blokami z lokalami usługowymi i handlowymi na najniższej kondygnacji (ul. Iwaszkiewicza). We wschodniej części osiedla, między ul. Wańkowicza i Botaniczną zlokalizowana została zabudowa szeregowa. W środkowej części osiedle przecięte jest niezagospodarowanym terenem zarezerwowanym od lat pod zieleń parkową.


Kościół Opatrzności Bożej został oddany do użytku w 2007 roku. Przed jego powstaniem msze odbywały się na placu przy ulicy Marii Dąbrowskiej a następnie w drewnianej kaplicy, która została podpalona w nocy z 15 na 16 października 1992 roku. 


Outlet Park Szczecin to parterowe centrum handlowe, które stoi w Szczecinie w granicach dzielnicy Majowe pod adresem Struga 42. Konstrukcja centrum handlowego rozpoczęła się w drugim kwartale 2011, a zakończyła się w czwartym kwartale 2012 roku, w chwili obecnej trwa jego przebudowa. Całkowita powierzchnia tego gmachu wynosi 31 tys. m.kw., zaś użytkowa 28 tys. m.kw., z czego największą część zajmuje powierzchnia handlowa - ponad 21 tys. m.kw., mieści się na niej 100 sklepów.
 


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze