Kanał: Wałcz

Metryczka

  • Widownia: 36832
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Wałcz położony jest we wschodniej części Województwa Zachodniopomorskiego. Swoją powierzchnią obejmuje 3 815 ha. To  26-tysięczne miasto jest „stolicą" Pojezierza Wałeckiego, siedzibą władz powiatowych i miastem prężnie rozwijającym się pod względem gospodarczym oraz kulturalnym.

Wałcz posiada bardzo dogodną sieć połączeń drogowych, gdyż leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg krajowych: Szczecin – Warszawa (Nr 10) oraz Słubice – Gdańsk (Nr 22). Przez miasto przebiega także wiele dróg wojewódzkich i lokalnych. Łatwo się stąd dostać do krajowych portów lotniczych w Goleniowie, Poznaniu i Bydgoszczy. Stosunkowo niedaleko, bo około 150 km, znajduje się polsko-niemieckie przejście graniczne oraz morze Bałtyckie (około 120 km). Malownicze usytuowanie miasta stworzyło warunki nie tylko do uprawiania turystyki i rekreacji. Jest także zachętą do przyjrzenia się miastu, jako potencjalnemu miejscu ulokowania własnego przedsięwzięcia biznesowego.


Wałcz jest bez wątpienia miastem urokliwym, magicznym i wyjątkowym. Są tu miejsca i zjawiska, które trudno znaleźć gdzie indziej. Wyjątkowo czyste lasy, jeziora (Zamkowe i Raduń), powietrze, pomniki i rezerwaty przyrody; „ Górka Magnetyczna" „ Wał Pomorski", park linowy, atrakcyjna oferta sportowo rekreacyjna, zadbane plaże, dobrze oznaczone szlaki piesze, rowerowe i wodne (możliwość uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa), dobrze wyposażone hale sportowe, siłownie i gabinety odnowy biologicznej, kryta pływalnia oraz stadion piłkarski i lekkoatletyczny, a także stadniny koni.   
Wszystko to sprawia, że Wałcz i jego okolice pozwalają na uprawianie turystyki aktywnej oraz na dobry wypoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku.


Kościół pw. św. Mikołaja to świątynia neogotycka, wzniesiona w latach 1863-1865, konsekrowana w 1866 roku. Ze starej świątyni zostały zachowane cztery dzwony, ołtarz boczny z obiciem, wykonanym ze srebra, ornaty ze złotymi i srebrnymi haftami wykonane w 1620 i 1717 roku, sześć srebrnych lichtarzy, wykonanych w 1733 roku, dwa małe srebrne relikwiarze, kielich z inskrypcja. Zostały zachowane również obrazy: św. Jana namalowany w 1816 roku i Ostatnia Wieczerza (odnowiona w 1818 roku) oraz święty Michał i Złożenie Pana Jezusa do grobu. 


Jezioro Zamkowe również wcina się w zabudowę Wałcza. Charakteryzuje się dość regularną linią brzegową, ma kształt wydłużony o przebiegu północny zachód - południowy wschód. Jego powierzchnia to 133 ha, średnia głębokość to 12,9 metra a maksymalna głębokość to 41,5 metra.
Jezioro posiada niewielki dopływ od strony południowej (z pobliskiego bagna) oraz odpływ w części północnej, który przepływa krytym kanałem przez miasto i łączy się z odpływem jeziora Raduń. Długość obrzeża jeziora wynosi 10 950 m. 

Kościół pw. św. Antoniego został zbudowany w latach 1900-1903 przez miejscową gminę luterańską. Jest to świątynia w stylu neogotyckim, o niezwykle interesującej, rozbudowanej bryle i jednorodnym wystroju wnętrza. Usytuowano ją w południowej części miasta, nad brzegiem Jeziora Zamkowego, na trójkątnym, wysoko wzniesionym placu, wzmocnionym murem oporowym na kamiennej podmurówce. Plac otaczają: ul. Orla, ul. Sądowa oraz dziedziniec sądowy. 
W czasie działań wojennych kościół został mocno zniszczony- ściany uszkodzone w przynajmniej 25%, okna powybijane, dachówki w większości zniszczone, organy uszkodzone, ławki ze śladami kul.


Ośrodek Przygotowań Olimpijskich jest wielką atrakcją Wałcza. Stanowi on miejsce budowania formy sportowej polskich i zagranicznych olimpijczyków, którzy właśnie tu przygotowują się do największych imprez światowych. Położony jest w malowniczym miejscu - bezpośrednio nad brzegiem jeziora Raduń, wśród pięknych lasów bukowych (stąd potoczna nazwa Bukowina). Jest nowocześnie wyposażonym kompleksem obiektów spełniających wszelkie normy związane z uprawianiem sportu amatorskiego i wyczynowego.


Jezioro Raduń leży w granicach administracyjnych Wałcza. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 197,5 ha do 229,7 ha. Średnia głębokość jeziora to 9,5 metra, a maksymalna głębokość to 25,1 metra. Nad Raduniem znajduje się jedyny w Polsce most wiszący położony nad jeziorem.
Nad jeziorem położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałczu, kąpieliska i pola namiotowe.


Most Kłosowski – most wiszący nad jeziorem Raduń w Wałczu, w woj. zachodniopomorskim, w pow. wałeckim. Most spina brzegi jeziora Raduń, które jest wąskim zbiornikiem rynnowym, w jego najwęższym miejscu. Most przeznaczony jest dla ruchu pieszego. Ma konstrukcję stalową, długość 85 m. Wybudowany został w 1978 roku w miejscu wcześniejszego mostka drewnianego. Mostem tym można dojść do umocnień Wału Pomorskiego.
 


źródło: wikipedia.org, walcz.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze