Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 28008
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz, Arkadiusz Sielicki
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Głębokie-Pilchowo to osiedle administracyjne Szczecina, położone w dzielnicy Zachód u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej.  Jest zamieszkiwane przez ponad 1200 osób.  Stanowi willową część miasta atrakcyjnie usytuowaną nad jeziorem Głębokie.

Głębokie dawniej było osobną wsią. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1266 roku. Przyłączenie do Szczecina (Wielkiego Miasta Szczecin) nastąpiło w 1939 roku.

Pilchowo powstało w XII w. jako osobna wieś. W 1945 południową część wsi (poniżej Wieleckiego Potoku) włączono w obszar miejski Szczecina.

Kościół pw. św. Brata Alberta budowano w latach 1985-2005. Mieści się przy ul. Zagadłowicza. Kościół ma 20 m długości, 15 m szerokości i 11 m wysokości. Plebania umiejscowiona jest w bryle kościoła. Kamień węgielny przywieziony przez pielgrzymów z Góry Oliwnej wmurował 16 kwietnia 1989 roku Ks. Biskup Kazimierz Majdański - ordynariusz Szczecińsko-Kamieński.

Jezioro Głębokie jest położone u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej (Park Leśny Głębokie). Powierzchnia jeziora wynosi 31,3 ha. Długość to 1550 metrów. Maksymalna głębokość wynosi 6 metrów. Nad południowym brzegiem jeziora znajduje się popularne kąpielisko miejskie dobrze skomunikowane zarówno z centrum miasta, jak i okolicznymi miejscowościami powiatu polickiego.

Jezioro jest zbiornikiem bezodpływowym położonym w polodowcowej rynnie, zasilanym jedynie przez opady atmosferyczne i wody podziemne. Jezioro posiada również sztuczne podziemne połączenie, które umożliwia zasilanie go wodami Osówki podczas sezonowego obniżenia wysokości lustra wody. Drugie podobne połączenie (o większym znaczeniu) zasila Jezioro Głębokie wodami Gunicy. Wokół jeziora wytyczono popularny szlak spacerowo-rowerowy (oznaczony czerwonymi znakami) "Wokół Jeziora Głębokiego" o długości około 6 km. Rozpoczyna się na południe od jeziora, w obszarze pętli tramwajowej "Głębokie", prowadzi przez leśne parkingi z wytyczonymi miejscami do palenia ognisk i grillowania przy drodze w kierunku Wołczkowa i nad brzegiem jeziora, otacza jezioro i kończy się przy ul. Kąpieliskowej na osiedlu Głębokie. Możemy na nim podziwiać m.in. pięć pomnikowych dębów szypułkowych o obwodzie 280-305 cm zwanych Brytyjczykami oraz buk o nazwie Upiór.

Na terenie jeziora Głębokiego mieści się Floating Park Głębokie.  Wakepark ma długość 226 metrów. Oferuję dwa kickery i rooftop o długości 20 metrów. Prowadzone są tutaj szkółki wakeboardowe dla najmłodszych oraz zajęcia z freestyle'u. Dla początkujących dostępni są doświadczeni instruktorzy.

Staw Wędkarski -  sztuczne jezioro w Szczecinie, położone w północno-zachodniej części miasta, w bliskim sąsiedztwie Jeziora Głębokiego. Zostało wykopane na początku lat 70. XX w., przepuszczono przez nie wtedy część wód Osówki i skierowano do Jeziora Głębokiego. Zbiornik z czasem zarybiono. Staw często mylnie określa się jako Uroczysko, które już istnieje w Dolinie Siedmiu Młynów.

Polana Sportowa - znajduje się blisko pętli tramwajowej, na północ od Stawu Wędkarskiego. Są tu zadaszone stanowiska z przygotowanym miejscem na ognisko. Po drugiej stronie polany znajduje się boisko do piłki nożnej, kosz i korty tenisowe, wokół liczne leśne trasy. Stanowi idealne miejsce do aktywnego wypoczynku.

Dolina Siedmiu Młynów - dolina strugi Osówka w jej górnym biegu, jeden z najatrakcyjniejszych rejonów Parku Leśnego Arkońskiego w Szczecinie. Jej nazwa pochodzi od siedmiu nieczynnych obecnie młynów, których pozostałością są stawy młyńskie. W lasach pokrywających obszar doliny, które zachowały wiele cech naturalnych, znajdują się stanowiska zagrożonych i rzadko spotykanych roślin. Dolina wchodzi w skład zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dolina Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka”. Przez dolinę przebiega Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny „Siedem Młynów – Gubałówka” i kilka innych szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjno-przyrodniczych.

W kronikach opisujących przeszłość Szczecina i jego okolic można znaleźć informacje sięgające czasów średniowiecznych, które wskazują na to, że już wówczas wykorzystywano bystry prąd Osówki do celów przemysłowych, np. młyn Ustronie powstał przed rokiem 1277, ponieważ w tymże roku został sprzedany miastu przez księcia Barnima I za pomoc finansową w wojnie z Monarchią Brandenburską. W 1643 roku na własność miasta przeszły też wszystkie pozostałe z siedmiu młynów. Od XIX wieku młyny wodne były wypierane przez młyny z napędem parowym, a następnie spalinowym i elektrycznym. Dolina Siedmiu Młynów została na przełomie XIX i XX wieku przekształcona w teren turystyczno-wypoczynkowy. W młynach Zazulin, Uroczysko i Zacisze utworzono restauracje, a w zabudowaniach młynów Wyszyna, Łomot i Nagórnik – domy kolonijne. Ekskluzywny lokal rozrywkowy powstał w roku 1925 w dawnym młynie Ustronie. Obiekt nie został zniszczony w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu (długotrwały brak nadzoru doprowadził pozostałe do dewastacji – podjęto decyzje o ich rozbiórce).

Teren jest uważany za jeden z najbardziej atrakcyjnych rejonów Parku Leśnego Arkońskiego. Część terenów leśnych ma charakter naturalny lub niemal naturalny. Obszar – dolinę i obszar źródliskowy (użytek ekologiczny „Źródła strumienia Osówka”) – objęto ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy dla zachowania i odtwarzania naturalnego stanu przyrody w górnej części doliny i ochrony walorów kulturowych z elementami naturalnymi w części dolnej.

Obszar jest porośnięty lasem mieszanym (częściowo borem i lasem wilgotnym), w którym występuje sosna zwyczajna, buk zwyczajny, dąb, brzoza brodawkowata, topola, olsza czarna oraz modrzew europejski i daglezja zielona, w runie m.in. przytulia wonna i bluszcz pospolity, a w podszycie m.in. kruszyna, czeremcha, bez czarny, trzmielina, olsza szara, grab. Z siedlisk korzysta kilkadziesiąt gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową, m.in. szczególnie licznie płazy oraz takie gady, jak zaskroniec zwyczajny i jaszczurka żyworodna. Spośród ptaków wymienia się jastrzębia zwyczajnego i dzięcioła czarnego.

Polana Harcerska - dużych rozmiarów polana leśna położona w Parku Leśnym Arkoński, w Dolinie Siedmiu Młynów. Polana położona jest pomiędzy dawnymi stawami młyńskimi: Zacisze i Nagórnik, zasilanymi wodami potoku Osówka. Jej nazwa wywodzi się od organizowanych na polanie przez szczecińskich harcerzy różnych imprez młodzieżowych.

Przez polanę przechodzą liczne szlaki turystyczne prowadzące m. in. w głąb Parku Leśnego Arkoński i Puszczy Wkrzańskiej.

źródło:wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze