Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 28719
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz, Arkadiusz Sielicki
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Żelechowa to osiedle administracyjne Szczecina położone w dzielnicy Północ. Obecnie zamieszkuje tutaj około 16 tysięcy osób.  W skład osiedla wchodzą między innymi nowe kompleksy mieszkaniowe: Małe Błonia, Park Ostrowska i nowy kompleks budynków STBSów.

Pierwsze wzmianki o Żelechowej, jeszcze jako samodzielnej miejscowości pochodzą z XIII wieku. Pod koniec XIX w., na skutek rozrostu miasta Szczecina, Żelechowa została do niego przyłączona.

Dzielnica dzieli się na dwie części, przedzielone ulicą Obotrycką: górną (położoną po zachodniej części Obotryckiej, w której zabudowie przeważają domy jedno i dwurodzinne, budowane od lat 70. XX wieku do dzisiaj) oraz dolną (położoną po wschodniej części Obotryckiej, gdzie przeważa zabudowa przedwojenna, domy robotnicze z lat 20. i 30. XX wieku – w dużej części nieremontowane od tamtego czasu).

Nazwę Żelechowa wprowadzono urzędowo w 1946 roku, zastępując niemiecką nazwę Züllchow

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie jest jedynym ośrodkiem na terenie zachodniopomorskiego, powołanym przez Ministra Infrastruktury (dawniej Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej) w 1984 roku. OSRM jest członkiem IASST (International Association for Safety and Survival Training) Międzynarodowe Stowarzyszenie Ośrodków Ratownictwa. Odbywają się tutaj szkolenia z zakresu udzielania pomocy i likwidowania zagrożeń na wodzie.

Basen Młyński - sztucznie utworzony basen, mieszczący się przy dawnym nabrzeżu Drab, w okolicach ul. Sośnickiej. Wziął swoją nazwę od znajdującego sie tutaj młyna zniszczonego podczas II wojny światowej. Obecnie znajduje się tutaj między innymi przystań jachtowa i Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej.

Kościół pod wezwaniem św. Krzysztofa mieści się przy ul. Robotniczej. Powstał w 1998 roku. W domu parafialnym przy świątyni od kilkunastu lat działa Świetlica Środowiskowa Caritas dla dzieci i młodzieży. 

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej to szkoła powstała 01 września 2012 roku po połączeniu Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego oraz Zespołu Szkół Technicznych i Morskich. Historia obu placówek zaczęła się jednak tworzyć dużo wcześniej, a mianowicie pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej jako placówka publiczna oświaty zawodowej oferuje młodzieży szkolnej, studentom, dorosłym i nauczycielom kształcenie, doskonalenie i dokształcanie zawodowe w różnych branżach zawodowych zgodnie z wymaganiami rynku pracy. Placówka gwarantuje możliwość realizacji praktycznej nauki zawodu, praktyk zawodowych i zajęć specjalistycznych. 

Szkoła Podstawowa nr 42 położona jest w lewobrzeżnej części Szczecina. Budynek szkoły jest dwupoziomowy, oddalony od ruchliwych ulic i otoczony zielenią. Bazę szkoły stanowi: 18 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, 3 pomieszczenia świetlicowe, biblioteka z czytelnią wyposażona w sprzęt komputerowy, kuchnia wraz ze stołówką, sala gimnastyczna, sala do gimnastyki korekcyjnej, 2 boiska do piłki siatkowej, boisko do koszykówki oraz trawiaste boisko do piłki nożnej. Sale lekcyjne znajdujące się na pierwszym poziomie szkoły, przeznaczone są dla dzieci z klas 0-III. Drugi poziom szkoły przeznaczony jest dla uczniów z klas IV-VI. Nad procesem dydaktyczno - wychowawczym czuwa 40 nauczycieli w tym 13 nauczycieli dyplomowanych. 

Park Ostrowska to nowoczesne osiedle mieszkaniowe łączące skandynawski i polski styl życia. Oryginalna architektura, wysoka jakość użytych materiałów, dogodna lokalizacja – to i wiele innych czynników wyróżnia osiedle na mapie szczecińskich inwestycji. 
Dzięki usytuowaniu w północnej części miasta, osiedle jest doskonale skomunikowane z centrum. Otaczające je tereny zielone zapewniają mieszkańcom malownicze widoki oraz umożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu. Park Ostrowska to również ponad stuletni odrestaurowany pałac skupiający w sobie saunę, spa i kawiarnię.

Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” jest placówką pobytu stałego, przeznaczoną dla 237 osób w podeszłym wieku i osób przewlekle somatycznie chorych. DPS jest położony w pobliżu parku, w otoczeniu  domków jednorodzinnych. Dom rozpoczął swoją działalność w lipcu 1996 roku. Obiekt jest  budynkiem 3-piętrowym, w pełni przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. W tym celu zostały wybudowane specjalne podjazdy oraz windy, które ułatwiają osobom starszym i niepełnosprawnym swobodne poruszanie się po i wokół Domu. Budynek jest wyposażony w system alarmowo-przeciwpożarowy oraz system przyzywowo-alarmowy. W Domu znajdują się  do wspólnego użytku mieszkańców pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, kuchenki pomocnicze, pomieszczenia do prania i suszenia, jadalnia, palarnia, 2 pokoje gościnne, gabinety medycznej pomocy doraźnej, oraz pomieszczenia dziennego pobytu i miejsce kultu religijnego. Na terenie Domu znajduje się kuchnia, która przygotowuje mieszkańcom 3 posiłki dziennie, z uwzględnieniem wskazań lekarskich dotyczących diety. Dom posiada również przyległy ogród, pozwalający wypocząć mieszkańcom  na świeżym powietrzu wśród zieleni.  
Dom świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające na poziomie obowiązującego standardu przez wykwalifikowany personel.

Park Brodowski  powstał na terenie przedwojennego Cmentarza Brodowskiego. Falisty teren parku jest porośnięty przez las mieszany i poprzecinany kilkoma ścieżkami ,zachował się stary układ alejek. W skład starego drzewostanu oprócz buków zwyczajnych wchodzą m.in. pomnikowe dąb szypułkowy obwód pnia 320 cm i 350 cm, dąb bezszypułkowy obwód pnia 334 cm, dąb czerwony obwód pnia 392 cm, jarząb brekinia obwód pnia 118 cm, kasztanowiec zwyczajny obwód pnia 380 cm i 420 cm klon zwyczajny obwód pnia 279 cm, 313 cm, 330 cm, lipa drobnolistna obwód pnia 423 cm, lipa szerokolistna obwód pnia 303 cm. W parku rosną brzoza brodawkowata, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon polny, topola biała, topola kalifornijska, jarząb pospolity, nagonasienne: cyprysik Lawsona, świerk pospolity, cis pospolity, modrzew europejski,modrzew eurojapoński i żywotnik zachodni. Z północnego zachodu ku południowemu wschodowi przez park przepływa niewielki strumień. Przy ul. Słowiczej znajduje się Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej, krzyż misyjny, figurka maryjna oraz kamień upamiętniający osoby pochowane na dawnym Cmentarzu Brodowskim.

 

Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej jest byłą luterańską kaplicą wzniesioną w 1892 roku, położoną na terenie nieczynnego od 1946 roku Cmentarza Brodowskiego. Po II wojnie światowej kaplica została przejęta przez katolików. Świątynia została poświęcona przez księdza Świetlińskiego ze zgromadzenia Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, natomiast pierwsza msza święta została odprawiona w dniu 25 grudnia 1946 roku przez proboszcza z Golęcinaksiędza Brunona Stachowiaka. Początkowo kaplica była kościołem filialnym parafii w Golęcinie, od 1951 roku stanowi samodzielny kościół parafialny. Po utworzeniu parafii wybito drzwi z przodu kościoła i zostało zamurowano wejście boczne, robiąc miejsce dla ołtarza z posągiem świętego Antoniego.

Kościół św. Mikołaja Biskupa to szczeciński obiekt sakralny w granicach dzielnicy Żelechowa, zlokalizowany jest przy ulicy Golisza 41 na rogu Komuny Paryskiej. Budowa obiektu sakralnego rozpoczęła się w marcu 2009, a zakończyła się w czwartym kwartale 2012 roku. W kościele znajdują się zakupione w Niemczech 27 głosowe organy zbudowane w 1962 roku przez firmę M. Weise Platting-Bayern.

Stadion Stoczniowy (tak brzmi jego nazwa nawiązująca do tradycji Klubu Sportowego Stal Stocznia Szczecin) przy ul. Bandurskiego 35, położony jest w malowniczej okolicy w dzielnicy Żelechowa, w bliskości popularnej dzielnicy Warszewo. Bliskość centrum przy jednoczesnej zacisznej lokalizacji, wśród osiedla domów jednorodzinnych, w bliskości parku i ogródków działkowych, sprawia, że na tym kameralnym obiekcie panuje przyjazna, rodzinna atmosfera. Płyta główna boiska ma wymiary 105 x 70 metrów.
 

źródło: wikipedia.org, www.dpskrucza.szczecin.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze