Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

 • Widownia: 26738
 • Produkcja: AlfaTV 2016
 • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
 • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
 • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Stołczyn to osiedle administracyjne Szczecina położone nad Odrą, w dzielnicy Północ. Zamieszkuje tutaj ponad 4 i pół tysiąca osób.

Cementownia – obiekt należący do nieistniejącej już Huty Szczecin. Huta specjalizowała się w produkcji surówki żelaza dla potrzeb odlewni, prowadziła produkcję szerokiego asortymentu wielkopiecowej surówki odlewniczej (produktu, z którego odlewa się np. korpusy silników). Wyroby sprzedawano w Polsce i za granicą (Niemcy, Skandynawia, Wielka Brytania, Bliski Wschód). Po reprywatyzacji roczna zdolność produkcyjna wynosiła 200 000 ton.

W 1897 roku wybudowano pierwsze wielkie piece. Huta nosiła wówczas nazwę Eisenwerke Kraft AG in Kratzwick (pol. Kraśnica od nazwy pobliskiego osiedla). Była to własność Guido Henckla von Donnersmarck. W 1906 roku w jej skład wchodziły trzy wielkie piece, koksownia, cementownia oraz cegielnia. 16 maja 1946 huta została przejęta przez Polskę i włączona do Gliwickich Zakładów Hutniczych. W 1950 huta stała się samodzielnym zakładem produkcyjnym.

Proces przemian własnościowych Huty Szczecin zapoczątkowany został przekształceniem Przedsiębiorstwa Państwowego Huta „Szczecin” w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1996 roku Huta Szczecin stała się zakładem prywatnym. Od roku 2004 właścicielem Huty Szczecin SA był Kronospan. W roku 2008 rozpoczęto rozbiórkę zakładu.

Zespół Szkół nr 9 powstał w 2007 roku. Tworzy go Szkoła Podstawowa nr 9 i Gimnazjum nr 30. Szkoła Podstawowa nr 9 w Szczecinie jest jedną ze szkół pionierskich. Jej powstanie datuje się od dnia 23 maja 1946 roku. Założycielką i pierwsza kierowniczką szkoły była pani Maria Glińska, która wraz z nauczycielką panią Janiną Dodą, tworzyła całą kadrę pedagogiczną. Początki pracy były bardzo trudne.  Szkoła nie miała własnego budynku, mieściła się w budynku  parafialnym.

9 grudnia 1946 roku nastąpiło  przeniesienie szkoły z budynku parafialnego do budynku Huty "Szczecin" przy ulicy Kościelnej 55. 

Dzień 9 listopada 1947 roku głęboko zapisał się w pamięci tych, którym dobro dzieci i szkoły  leżało na sercu. W tym dniu na zebraniu  rodzicielskim zapadła uchwała o przystąpieniu do odbudowy  właściwego budynku szkolnego.  Przewodniczącym Komitetu Odbudowy Szkoły został sekretarz PPR pan Ernest Wierzba. Najwięcej pomocy udzieliła szkole Huta  "Szczecin", która objęła ją swym patronatem. Wkład w  odbudowę szkoły miało również społeczeństwo Stołczyna, nauczyciele i starsze  dzieci szkolne. 22  lutego 1948 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły w obecnym budynku. Szkołę wspierał zakład opiekuńczy Huta "Szczecin" i jej prezes inż.  Stefan Kijak. 

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny – jeden z nielicznych kościołów Szczecina z zachowanym barokowym wyposażeniem. Świątynia znajduje się na osiedlu Stołczyn, przy skrzyżowaniu ulic Nehringa i Kościelnej.

Pierwszy kościół w ówczesnej wsi Stołczyn powstał w XIII w. Wieś stanowiła początkowo uposażenie klasztoru cysterek, a następnie zakonu kartuzów. W XV w. kościół został przebudowany w stylu gotyckim. Kolejna rozbudowa świątyni nastąpiła w latach dwudziestych XVIII w., kiedy to do korpusu nawowego dobudowano transept oraz przemurowano okna, a całość otynkowano. Podwyższono także o dwie drewniane kondygnacje wieże kościelną. W 1982 r. regotyzowano szczyt wschodni oraz przyziemie wieży, odsłaniając liczne blendy (płytka wnęka w ścianie, o wykroju arkady lub okna) oraz gotycki portal wejściowy w osi głównej świątyni.

Wyposażenie:

 • barokowy, bogato zdobiony ołtarz z 1727 roku, z rzeźbami aniołów, putt  (motyw dekoracyjny przedstawiający małego nagiego chłopca) oraz figurami Mojżesza i św. Jana Chrzciciela. Ołtarz zawiera pięć olejnych obrazów: "Ostatnia Wieczerza", "Ukrzyżowanie", "Zdjęcie z krzyża" i "Złożenie do grobu",
 • ambona - wykonana w latach dwudziestych XVIII w. w stylu barokowym. Czasza ambony wspiera się na rzeźbie anioła. Na balustradzie schodów i ściankach ambony umieszczono rzeźby apostołów oraz malowidła o symbolicznych treściach,
 • rzeźby trzech apostołów na balustradzie empory organowej pochodzące z odrzwi ambony,
 • współczesny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w pseudobarokowej, ozdobnej ramie,
 • barokowy świecznik paschalny,
 • dwa dzwony z 1925 r. na wieży kościelnej,
 • neobarokowe polichromie w ościeżach okien prezbiterium.

Galeria Północ - jedyna galeria handlowa na północy Szczecina. Znajduje się blisko arterii drogowych północnej części Szczecina, a mianowicie przy skrzyżowaniu ulic Szosa Polska i Policka. Znajduje się w niej między innymi supermarket Tesco, salon fryzjerski, siłownia, apteka, kawiarnia, pizzeria i placówka pocztowa.

Osiedle Mieszkaniowe Glinki zlokalizowane jest przy ul. Polickiej, na niewielkim wzniesieniu, z którego widać Odrę i Jezioro Dąbie.  Składa się na nie 17 budynków wielorodzinnych. Wewnątrz osiedla zaprojektowano zieleń niską, średnią i trawniki. Mieszkania na parterze posiadają wyjścia do ogródków indywidualnych.

Stadion OKS Hutnik Szczecin został wybudowany w 1949 roku. W skład kompleksu wchodzą trzy boiska trawiste i dwa korty tenisowe asfaltowe oraz budynek socjalny. Pierwsze boisko ma wymiary 95 m x 60 m, drugie - oddane w 2008 roku - 120 m x 90 m (trybuna posiada 624 miejsca siedzące, boisko posiada sztuczne oświetlenie), trzecie - 66 m x 44 m (również sztucznie oświetlone). W skład budynku socjalnego wchodzą 4 szatnie po 20 miejsc siedzących z natryskami, trzy toalety oraz pokoje: socjalny, sędziowski i biurowy.

 


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze