Kanał: Dzielnice Szczecina

Metryczka

  • Widownia: 30071
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Golęcino-Gocław położone w dzielnicy Północ, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Od północy graniczy ze Stołczynem, a od zachodu z osiedlami Bukowo i Żelechowa. Zameldowanych na pobyt stały jest niecałe 4 tysiące osób. 


Głównymi ulicami Golęcina są: Światowida (przedłużenie ulic położonych wzdłuż Odry) i Strzałowska, zaś Gocławia -  Lipowa i Nad Odrą. Pozostałą część Gocławia stanowią tereny leśne.


Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, potocznie nazywane Szpitalem Golęcino, powstało w 1910 roku (jako Szpital Okręgowy w Szczecinie). Obecną nazwę jednostka otrzymała w 2006 roku. Sześć lat później otworzono nowy budynek, w którym mieści się Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi. Kompleks jest otoczony zielenią i usytuowany na wzgórzu z ładnym widokiem, co wspomaga proces leczenia, zaspokajając potrzeby rekreacyjne i rehabilitacyjne pacjentów. 


Baza Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie mieści się przy ul. Światowida. Wykonuje zadania w zakresie utrzymywania, kontroli i remontów oznakowania nawigacyjnego, takich jak znaki lądowe i pływające, systemy radionawigacyjne (DGPS) i boje.


Stara Olejarnia przy ul. Dębogórskiej funkcjonowała od 1850 roku. Przez jakiś czas działała tam także fabryka szczotek a ostatnio odlewnia metali kolorowych, która istniała do połowy lat 90. W 2009 roku pojawił się pomysł, by uruchomić tutaj szkołę baletową, hotel, internat i ośrodek rehabilitacji. Wykonano prace zabezpieczające konstrukcję i odtworzono jedną ze ścian, co kosztowało blisko 1,3 mln złotych. Okazało się, że z projektu trzeba było zrezygnować z powodu braku środków finansowych.


Zajezdnia Golęcin to najstarsza szczecińska zajezdnia tramwajowa pozostająca w eksploatacji. Została wybudowana w 1898 roku. Była pierwszą bazą ery elektrycznej, zastępując położoną nieco na południe zajezdnię konną przy ul. Dębogórskiej. Obecnie znajduje się tam ponad 70 jednostek taborowych, które obsługują 5 szczecińskich linii.


Wieża Gocławska w Szczecinie jest jedną z 40 powstałych w Polsce i jedną z 240 na całym świecie wież ku czci Ottona von Bismarcka – pierwszego kanclerza zjednoczonego cesarstwa niemieckiego. Została sfinansowana w większości z darowizn i jest najdroższą pośród wież Bismarcka (kosztowała 200 tys. marek). Mierzy 25 metrów, usytuowana jest na wzgórzu (jak większość wież Bismarcka). Projektant wieży – Wilhelm Kreis – nadał jej kształt, który nawiązuje do grobowca Teodoryka w Rawennie, którego architektoniczna forma wzorowana jest na grobowcu Cecylii Metella w Rzymie. 


W 2001 roku miasto Szczecin rozpoczęło poszukiwania niemieckich inwestorów do wykonania remontu budowli. Wieżę nabył w zorganizowanym przez gminę przetargu Polak (za sumę ponad 350 tys. złotych) i zgodnie z umową miał urządzić tam lokal gastronomiczny albo przekształcić ją na cele rekreacyjno-turystyczne. Tak się jednak nie stało – od 2006 roku wieża posiada nowego właściciela, który również nie przeprowadził prac konserwatorskich. 

źrodło: http://wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze