Kanał: Szczecin z drona

Metryczka

  • Widownia: 44888
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Arkadiusz Sielicki, Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Układ urbanistyczny Szczecina jest porównywany do paryskiego. – W Paryżu jest jeden plac gwiaździsty, do którego zbiega się 12 ulic. Szczecin ma sześć takich placów, do których zbiega się 8, 6 i 5 traktów. Największe z nich wyglądały dawniej jak Pola Elizejskie z zadrzewionym deptakiem. Szczecin jest Paryżem w mniejszej skali.

1. Plac Orła Białego (niem. Rossmarkt) znany historycznie jako Rynek Koński (Roßmarkt), bowiem w jego połudnowo-zachodniej części już w średniowieczu, znajdował się młyn koński. Centrum placu wyznacza Fontanna Orła Białego z 1732 roku. Nieopodal znajduje się Pałac Grumbkowa (Pałac pod Globusem) i katedra. Plac Orła Białego jest najstarszym placem w Szczecinie.

2. Plac Solidarności jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, w eksponowanym miejscu, obok ważnych zabytków – gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła – jednej z najstarszych świątyń Szczecina, Bramy Królewskiej – barokowej pozostałości pruskich fortyfikacji, wzniesionej jako jeden z cztereczch wjazdów do miasta przez Gerharda Corneliusa van Walrave w latach 1734-1738 i ceglanej siedziby policji – okazałego gmachu urzędu powstałego w początku XX wieku, według planów berlińskiego architekta Oskara Launera. W grudniu 2005 r. odsłonięto ustawiony od strony kościoła pomnik ofiar Grudnia’70 – z żeliwną rzeźbą „Anioła Wolności” Czesława Dźwigaja. W 2014 roku u zbiegu ulic Matejki i Małopolskiej w miejscu przedwojennego Konzerthausu stanęła Filharmonia Szczecińska.

3. Na placu Hołdu Pruskiego naprzeciwko wylotu ulicy Mariackiej stoi barokowa brama łudząco podobna do Bramy Portowej. Obie budowle wzniesiono podczas pruskiej modernizacji twierdzy w pierwszej połowie XVIII w. Brama Królewska, zwana również Bramą Hołdu Pruskiego, powstała w latach 1726-1728 wg projektu Gerharda Corneliusavan Wallrawe w miejscu starych obwarowań miejskich. Budynek sąsiaduje ze skwerem im. Lecha Kaczyńskiego.

4. Plac Żołnierza Polskiego (niem. Königsplatz, w latach 1945-1946/1947 Plac Teatralny) - jeden z dwóch głównych placów Szczecina, położonych na granicy Starego Miasta, usytuowany od jego północnej strony. Plac posiada kształt wydłużonego prostokąta, do niego dochodzą Aleja Niepodległości, Aleja Jana Pawła II (dawna Aleja Jedności Narodowej), Aleja Wyzwolenia i Hołdu Pruskiego, a także ulice: ulica Tkacka, ulica Staromłyńska, ulica Mariacka, ulica Farna, i Trasa Zamkowa.

5. Plac Lotników do 1945 roku plac nosił nazwę Augustaplatz. Na placu krzyżują się następujące ulice: aleja Papieża Jana Pawła II (dawna al. Jedności Narodowej), ulica Jagiellońska, ulica Kaszubska, ulica Małopolska i ulica Mazurska. Zabudowa placu to budynki powstałe w ramach budowy Szczecińskiej Dzielnicy Mieszkaniowej oraz jednopiętrowy pawilon. W okolicach placu znajduje się Archiwum Państwowe w Szczecinie. Na środku placu Lotników, który jest przestrzenią dla pieszych, znajduje się Pomnik Bartolomeo Colleoniego, włoskiego kondotiera.

6. Plac Tobrucki (niem. Rathausplatz) - to skwer pomiędzy ul. Dworcową, św. Ducha a Nową. Na placu znajduje się Pomnik z kotwicą, na którym przed wojną stała rzeźba Sediny, oraz gmach Czerwonego Ratusza, w którym mieści się Urząd Morski w Szczecinie. W najbliższej okolicy jest usytuowany budynek Poczty Polskiej, Książnica Pomorska oraz rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z charakterystyczną wieżą.

7. Plac Rodła – jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w Szczecinie położony w dzielnicy Śródmieście na terenie osiedla Centrum. Przez plac prowadzą Al. Wyzwolenia i al. marsz. Józefa Piłsudskiego. Na placu Rodła znajduje się pętla autobusowa. Najwyższym budynkiem placu jest Pazim, wybudowany w 1992 roku. Tworzy kompleks pełniący funkcje biurowca, centrum bankowego i handlowego, hotelu oraz dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Razem z masztem antenowym mierzy 128 m.

8. Plac Grunwaldzki położony jest w dzielnicy Śródmieście, na osiedlu Centrum. Plac ten zbudowano pod koniec lat 80. XIX wieku w centrum zlikwidowanego w 1884 roku Fortu Wilhelma. Pierwotnie nazywał się placem Kościelnym Westend, a do końca 1945 roku nosił nazwę Kaiser-Wilhelm-Platz na cześć niemieckiego cesarza i króla Prus - Wilhelma II Hohenzollerna, tak jak jedna z głównych ulic Szczecina, przy której plac się znajduje, a obecna aleja Papieża Jana Pawła II . Autorem pierwszego planu urbanizacji tego terenu, opracowanego w latach sześćdziesiątych XIX wieku, był James Hobrecht - architekt i planista.

Dnia 31 marca 1874 roku na posiedzeniu Rady Miasta postanowiono wprowadznić poprawki odnośnie rozbudowy Kaiser-Wilhelm-Platz, nawiązując do rozwiązań urbanistycznych zastosowanych przez Georges'a Haussmanna przy przebudowie Paryża. W roku 1882 przyjęto projekt nadający Kaiser-Wilhelm-Platz układ gwiaździsty. Był to szczególnie popularny rodzaj placu w okresie końca XIX wieku.  W osi alei Jana Pawła II stoi Pomnik Marynarza dzieła Ryszarda Chachulskiego.

9. Plac Szarych Szeregów (niem. Arndtplatz). Plac został zaprojektowany w 1874 roku jako plac „N” początkowo ze ściętymi narożnikami, a następnie o regularnym kształcie owalu. Nazwę placu Arndtplatz otrzymał w 1879roku. Nazwa tego placu od 1945 roku ulegała wielokrotnym zmianom. Po przejęciu miasta przez administrację polską w 1945 roku nazwany Placem Sprzymierzonych, którą to nazwę posiadał dwukrotnie (drugi raz w latach1991-2009). Następnie w latach 1950-1956 przemianowany na Plac Konstantego Rokossowskiego , a w latach 1956-1991 na Plac Włodzimierza Lenina. Ostatnia zmiana nastąpiła w 2009 roku, kiedy otrzymał nazwę Placu Szarych Szeregów. W drugiej połowie lat 40. XX wieku na placu usytuowany był cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, stąd w etymologii ludowej plac określano mianem „Placu Sztywnych”. Przy placu stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Projektantem i wykonawcą pomnika jest Bohdan Ronin - Walknowski, odlewu dokonano w Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" a wykonawcą całości otoczenia pomnika był Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

10. Plac Armii Krajowej mieści się między Aleją Jana Pawła II a Jasnymi Błoniami. Swoją siedzibę ma przy nim Urząd Miasta Szczecin.

 

 
źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze