Kanał: Pomorze Zachodnie z drona

Metryczka

  • Widownia: 67006
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Kazimierz Rabski

Opis

Ustronie Morskie - miejscowość z letnim kąpieliskiem morskim i z przystanią morską, położona nad Zatoką Pomorską, na Wybrzeżu Słowińskim, pomiędzy Kołobrzegiem i Koszalinem.


W gminie Ustronie Morskie znajował się najstarszy dąb w Polsce - Dąb Bolesław (w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2016 roku powaliła go wichura), a zaraz obok Dąb Warcisław (640 lat). W 2015 roku pokazaliśmy te niezwykłe okazy w naszym filmie z cyklu "Zapiski Łazęgi" pt. "Ustrońskie dęby".

Park Podworski w Rusowie założony został w drugiej połowie XIX wieku przez pochodzącą ze Szwecji Charlottę Sophie Henriettę, żonę Ernsta Schrodera. Schrodrowie byli właścicielami olbrzymiego, liczącego ponad 800 hektarów majątku obejmującego wsie Rusowo, Wrzosowo, Lubiechowo i Kłopotowo. Kupiec i konsul kołobrzeski Ernst Friedrich Samuel Schroder, który dorobił się majątku podczas blokady kontynentalnej ogłoszonej na angielskie towary przez Napoleona, uczynił z Rusowa posiadłość rodzinną. Zbudował tu piękny pałac, oranżerię, wzorowaną na greckiej świątynię i, usytuowaną na sztucznie usypanym wzniesieniu otoczonym fosą, wieżę przypominającą wieżę zamku krzyżackiego. Projektantem parku był Peter Joseph Lenné pruski ogrodnik i architekt krajobrazu doby klasycyzmu, który był autorem projektów tak znanych jak np. park pałacowy Sanssouci w Poczdamie, czy ogrodów Tiergarten w Berlinie. Park w Rusowie został zaprojektowany w stylu angielskim z elementami stylu romantycznego. W skład założenia wchodziły: drzewostan parkowy, drzewostan leśny, trzy łąki parkowe oraz zajmujące 0,18 ha stawy. Na zbiornikach wodnych znajdowały się sztucznie usypane wysepki z posągiem Neptuna i rzeźbą czapli. Wiele drzew i krzewów egzotycznych zostało specjalnie sprowadzonych, by park i cała posiadłość mogły zachwycać wielkością i luksusem.
Pod koniec II wojny światowej, na wieść o zbliżających się wojskach radzieckich ostatni Schroderowie popełnili samobójstwo, przeżyła tylko 74 letnia wdowa, która wkrótce zmarła, widząc jak pałac jest szabrowany i niszczony. Do dziś wśród mieszkańców krąży legenda, że zawsze w rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej na tereny Rusowa, słychać lament i zawodzenie starej kobiety, dochodzące z samego serca pałacowego ogrodu.
Po przeprowadzonej w 2002 roku inwentaryzacji park został uprzątnięty, a na jego terenie wyznaczono ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną. W wyznaczonych miejscach ustawione zostały tablice informacyjne dotyczące wybranych pomników przyrody oraz prezentujące ogólne zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony lasu.
Teren parku jest miejscem rozgrywanych corocznie w maju, podczas Dni Ustronia Morskiego, zawodów w biegach przełajowych dla uczniów szkół podstawowych z powiatu kołobrzeskiego. Najlepsi sportowcy walczą zacięcie o miano najlepszego biegacza i ciekawe nagrody. Podczas biegu trzeba wykazać się dużymi umiejętnościami, aby pokonać licznych i silnych konkurentów, a przy tym nie potknąć się o wystające korzenie drzew. W końcowym etapie biegu, żeby dotrzeć do mety, trzeba przeskoczyć przez niewielki strumień. Po zakończonym konkursie, na terenie szkoły w Rusowie, odbywa się uroczyste wręczenie nagród i integracyjne ognisko.
Jesienią uczniowie szkoły podstawowej w Rusowie wyruszają do parku na Sprzątanie Świata. Park zostaje podzielony na obszary i zadaniem każdej grupy jest dokładne sprzątnięcie wyznaczonego terenu. Po zakończeniu akcji również odbywa się ognisko, a mieszkańcy Rusowa cieszą się czystością parku.
Park odwiedzany jest także przez wypoczywających na terenie gminy wczasowiczów, gdyż błękitny szlak prowadzący z Ustronia do najstarszych w Polsce dębów „Bolesława” i „Warcisława” został przedłużony i można nim dotrzeć właśnie do Rusowa.

 

źródło: wikipedia.org, parki.org.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze