Kanał: Pomorze Zachodnie z drona

Metryczka

  • Widownia: 36459
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Arkadiusz Sielicki, Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Grzegorz Lickiewicz

Opis

Wyspa Wolin - przybrzeżna wyspa należąca do Polski (powiat kamieński oraz Świnoujście), stanowiąca południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – Świną.

Dziwnów - miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem morskim i portem morskim. Leży nad Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską, które sączęścią Dziwny. Od 1823 roku znana jako uzdrowisko. W 1896 roku odkryto tutaj źródła solankowe, co przyczyniło się do budowy łązienek solankowych i borowinowych, które obecnie nie są eksploatowane. 

Wolin położony jest na południowym cyplu wyspy Wolin. Jego granice administracyjne obejmują półwysep Rów oraz wyspę Wolińska Kępa. Odbywa się tutaj co roku Festiwal Słowian i Wikingów. 

Piknik Country Sułomino - impreza odbywająca się corocznie od 1998 roku na obrzeżach Wolińskiego Parku Narodowego, bezpośrednio nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego. Oprócz koncertów artystów z Polski z zagranicy oferuje między innymi takie atrakcje, jak parada motocykli, kursy i pokazy tańców. Park Sułomino udostępnia miejsca na grilla i ognisko, przystań i wieżę widokową.

Wisełka, położona zaledwie 10 km od Międzyzdrojów, ma zupełnie odmienny charakter. Nie jest to wielki kurort lecz mała miejscowość położona wśród sosnowych lasów na obrzeżu Wolińskiego Parku Narodowego. To świetne miejsce dla osób, które chciałyby po prostu odpocząć, wybrać się na grzyby lub wędkować w jeziorze.

Trudno rozstrzygnąć, co stanowi większą atrakcję - plaża czy jezioro Wisełka na południu wsi. Plaża rozciąga się około 1,5 km na północ. Droga prowadzi przez las bukowo-dębowy, sosnowy zagajnik i wydmy. Na dzikiej niezbyt szerokiej plaży o drobnym czystym piasku nie ma mola. Idąc czerwonym szlakiem w kierunku północno-wschodnim, można zobaczyć latarnię morską Kikut. Niegdyś na wzniesieniu Strażnica stała wieża widokowa o wysokości 12 m; od 1962 r. działa tu całkowicie zautomatyzowana latarnia o zasięgu światła do 16 mil morskich (nie udostępniona do zwiedzania).

Do jeziora Wisełka można dojść, skręcając za restauracją w prawo. Jezioro o powierzchni 20 ha otoczone jest lasem i polami, ma piaszczyste łatwo dostępne brzegi. Przy zejściu na plażę można wypożyczyć łódki i żaglówki.

Międzyzdroje stanowią letnią stolicę Pomorza Zachodniego. Nie każdy jednak wie, że jest to również kurort ze 150-letnią tradycją.

Obszerne domy i hotele wśród drzew, promenada nadmorska gdzie urlopowicze mogą spacerować wieczorami, tworzą wyjątkową atmosferę. Miasto jest położone między szeroką plażą z wybrzeżem klifowym oraz lasami Wolińskiego Parku Narodowego. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, odpowiedni leczniczy mikroklimat, dzika przyroda i piękny krajobraz są atrakcją dla tysięcy ludzi przybywających każdego roku.
W XVIII wieku modnym stało się spędzanie urlopów nad morzem. To wtedy pierwsi letnicy zawitali do Międzyzdrojów. Uboga wioska niebawem zmieniła się w bogaty i modny letni kurort. W 1838 wybudowano kąpielisko na plaży. Pod koniec XIX wieku organizowano kąpiele błotne, wybudowane zostały hotele i pensjonaty, oczyszczono wybrzeże i skonstruowano drewniane molo. Piękna architektura przy promenadzie, 300-metrowe molo i port podtrzymujący tradycję rybaków (w XIII wieku była to osada rybacka) są niezaprzeczalną atrakcją dla turystów. 

Innymi atrakcjami są: Woliński Park Narodowy, rezerwat żubrów, muzeum przyrodnicze, wybrzeże klifowe, wzgórze Zielonka oraz perła parku - jezioro Turkusowe. W parku żyje 270 chronionych gatunków zwierząt, włącznie z kilkoma orłami bielikami, które są godłem parku.

źródło: wikipedia.org, miedzyzdroje.pl, wiselka.info.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze