Kanał: ZWIK Szczecin

Metryczka

  • Widownia: 62042
  • Produkcja: AlfaTV 2011
  • Zdjęcia: Stanisław Brychcy
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ireneusz Paczkowski

Opis

Do niedawna Szczecin był jednym z największych trucicieli środowiska naturalnego 
w tej części Europy, ponieważ surowe ścieki z terenu miasta płynęły wprost do Odry. Jednak wkrótce przed akcesją Polski do UE pozyskaliśmy bezzwrotne fundusze, które pozwoliły nam skutecznie rozwiązać ten "śmierdzący" problem. W latach 2003 - 2010 z sukcesem zrealizowaliśmy program "Poprawa jakości wody w Szczecinie", dzięki któremu wybudowano m.in. nowoczesne oczyszczalnie i pompownie ścieków oraz sieci kanalizacyjne i kolektory tłoczne.  
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 280,9 mln euro, z czego 66% pokryła Unia Europejska z Funduszu Spójności, natomiast reszta pieniędzy pochodziła z pożyczki Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Banku Ochrony Środowiska oraz z wkładu własnego ZWiK Sp. z o. o. w Szczecinie. Inwestycja pn.: "Budowa mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków Pomorzany wraz z gospodarką osadową" stała się flagową inwestycją w programie "Poprawa jakości wody w Szczecinie". Zakres tego kontraktu ( jednego z 15 kontraktów budowlanych w całym programie) obejmował budowę obiektów wraz z instalacją urządzeń do mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków, urządzeń służących do przeróbki termicznej i unieszkodliwiania osadu z instalacją biogazu, budową pomocniczych instalacji technologicznych oraz obiektów technicznych. Zakładano, że obiekt oczyści w ciągu doby 66 000 m3 ścieków pochodzących od ok. 300 tys. mieszkańców lewobrzeżnego Szczecina. Szacuje się, że w celu posadowienia obiektów i usunięcia śmieci z powojennego wysypiska wykonano 350 tys. m3 wykopów. Betonowe pale i kolumny żwirowe , wbite pod konstrukcje oczyszczalni mają długość ok. 120 km, a konstrukcje żelbetowe pochłonęły 20 tys. m3 betonu i 6 tys. ton stali zbrojeniowej. Wartość kontraktu wyniosła 49,1 mln euro, a budowa trwała 5 lat. Szczecin dołączył do czołówki polskich i europejskich miast posiadających nowoczesną infrastrukturę kanalizacyjną. 
Dzisiaj nie mamy już kompleksów, nie odstajemy od Niemców czy Duńczyków 
w efektywności oczyszczania ścieków. To nas odwiedzają projektanci i wykonawcy podobnych instalacji, również coraz częściej opowiadamy partnerom z zagranicy 
o naszych doświadczeniach z zakresu ochrony środowiska naturalnego Bałtyku. Najlepsza eksploatacja tego obiektu i uzyskiwanie niezmiennie wysokich efektów ekologicznych to teraz wyzwanie, codziennie stojące przed pracownikami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.