Kanał: Pomorze Zachodnie

Metryczka

  • Widownia: 88637
  • Produkcja: AlfaTV 1992
  • Zdjęcia: Marek Pakowski
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Kinga Brandys

Opis

Materiał o regionie położonym we wschodniej części dawnego województwa szczecińskiego i działających na jego terenie firmach, między innymi z sektora przemysłu drzewnego (obecnie działającą dla firmy IKEA) i oponiarskiego a także o unikatowym warsztacie powoźniczym Ewy i Andrzeja Jankowiaków.

Warsztat wykonał pierwszy pojazd dla zawodnika krajowego już w 1983 roku, a od 1990 były w nim tworzone miniaturki pojazdów konnych.

Film warto zobaczyć również ze względu przedstawioną w nim historię istniejącego do dzisiaj producenta kontenerów - firmy BAMOR.

Oprócz tego pokazane są zachowane do dnia dzisiejszego walory przyrodnicze regionu - okolice rzeki Regi, słynące ze świetnych warunków do połowu pstrągów i kajakarstwa, a także Jezioro Dobrzyckie, będące atrakcją turystyczną Starej Dobrzycy.

W filmie pokazujemy w pełnej krasie funkcjonującą Stadninę Ogierów - "chlubę Łobza".

Stado Ogierów w Łobzie założył w roku 1876 Julius von Schlütter w osadzie Świętoborzec. Placówka funkcjonowała pod nazwą "Pommersche Landgestüt Labes", a zadaniem stada było uszlachetnianie koni hodowanych na Pomorzu. Łobeskie ogiery kryły więc klacze od Berlina aż po Gdańsk.

W 1947 roku na bazie stadniny utworzono Państwowe Stado Ogierów Łobez. Rok później w stajniach stało już 48 ogierów, a w 1956 roku - blisko 300. Transformacja gospodarcza na początku lat 90. sprawiła, że stadnina z roku na rok popadała w coraz większą ruinę. Nie udawało się znaleźć dobrego gospodarza. Budynki niszczały, pożar strawił pałacyk. Ostatnie konie z Łobza trafiły do Stada Ogierów w Białym Borze.

Przy stadzie ogierów istniał Ludowy Klub Jeździecki "Hubal", w którym trenowało wielu wybitnych zawodników, wielokrotnych mistrzów Polski, m.in. Remigiusz Wierzbowski, Marek Markiewicz, Stanisław Jasiński, wicemistrz świata w powożeniu Zbigniew Brzoskowski oraz Krzysztof Aftyka, pięciokrotny Mistrz Polski w WKKW.

Swego czasu zawodnikiem "Hubala" był chorąży Marian Kowalczyk (później przeniósł się do CWKS "Legia" Warszawa), mistrz olimpijski z Moskwy w 1980 roku.