Kanał: Zapiski Łazęgi

Metryczka

  • Widownia: 61529
  • Produkcja: AlfaTV 2008
  • Zdjęcia: Bartosz Jurgiewicz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Kazimierz Rabski

Opis

Elektrownia wodna Borowo została wybudowana w latach 1916-1918, prawdopodobnie w miejscu stojącego od co najmniej 1892 roku młyna wodnego, który figurował na ówczesnych mapach. Elektrownia ta miała służyć jako podszczytowa, o czym świadczy trzecia wolna komora turbinowa. W elektrowni zainstalowano dwie turbiny bliźniacze typu Franciss'a o wałach poziomych, o mocy 455 kW każda, wyprodukowane w 1917 roku w firmie J.M. Voith HEIDENHEIM z generatorami firmy SIEMENS - SCHUCKERT.

Elektrownia wodna Borowo znajduje się obrębie geodezyjnym Borowo, w głębi dużego kompleksu leśnego na Równinie Drawskiej, na rzece Drawie obok największego poligonu wojskowego w Polsce. Elektrownia położona jest w 90 km od ujścia rzeki Drawy do rzeki Noteć w rejonie Krzyża. Wykorzystywana różnica poziomów wody wynosi około 8,6 m. Elektrownia wodna pracuje od roku 1918 jako elektrownia przepływowa z niewielką możliwością retencji w ciągu jezior Mielno, Zły Łęg.


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze